Trvalá antimikrobiálna ochrana
dokonalá ochrana proti 99,99% mikróbov vrátane baktérií a vírusov
|
|
Infekcie sú často veľmi vážne komplikácie pri hospitalizácii a chirurgických výkonoch v nemocniciach. Nie sú však nevyhnutné. Keď sa baktérie prenášajú na oslabený organizmus človeka, môžu spôsobiť drastické a dokonca aj život ohrozujúce následky. Okrem nepríjemností z ochorenia môžu tiež viesť k dlhšiemu pobytu v nemocnici a k zvýšeniu nákladov na liečbu.
Hygiena rúk je považovaná za najvýznamnejší spôsob zníženia rizika prenosu mikroorganizmov na pacientov. Dôslednejšie dodržiavanie hygieny rúk môže viesť k zníženiu počtu nemocničných nákaz o desať až päťdesiat percent.
Žiaľ, povedomie hygieny rúk v zdravotníctve je nízke. Pri kontakte s pacientmi sa dodržiava len v menej než dvadsiatich percentách prípadov. Hygiena rúk priemerného zdravotníka a návštevníka v zdravotníckych zariadeniach je slabá. Približne štyridsať percent si umýva ruky po použití WC (Unilever, WC Glorix Research, 2006).
Riešením je antibakteriálna povrchová úprava HC3 – dodatočná prevencia proti baktériám.
Dverové kovania (kľučky, madlá na dvere atď) sa značne používajú v inštitúciách, a preto sú kľúčovým bodom pre prenos baktérií.
Ochrana dverných kovaní antibakteriálnym povrchom HC3 môže tento problém ľahko vyriešiť. Výrobky opatrené antibakteriálnou úpravou HC3 môžu byť efektívnou súčasťou programu prevencie proti bakteriálnej infekcii. HC3 bola preukázaná ako účinná proti MRSA a E-coli.
HC3 – na rozdiel od chemických činidiel (biocíd) – obsahuje inovatívny fotokatalytický prvok. Tento prvok má jedinečnú vlastnosť pôsobiť ako katalyzátor pod vplyvom UV žiarenia (denné svetlo alebo fluorescenčné svetlo) a pomáha rozkladať niektoré organizmy (baktérie, vírusy, organický odpad). Zvyšky ako voda a oxid uhličitý sa uvoľňujú do ovzdušia. Preto má povrch HC3 nielen antibakteriálne, ale tiež samočistiace účinky (superhydrophilicity).
Ďalšou výhodou povrchu HC3 je trvanlivosť. Vzhľadom k tvrdosti povrchovej úpravy je opotrebenie znížené na minimum, takže povrch bude slúžiť roky.
Výhody antibakteriálneho povrchu HC3 na dverných kovaniach
- EN1906 Trieda 4, vysoká odolnosť , odoláva vandalizmu
- pevné uchytenie, ktoré dobre pracuje s pružinou zámku
- vysoko kvalitná nehrdzavejúca oceľ
- rýchle a efektívne antibakteriálne účinky
- ničí zvyšky zabitých baktérií
- samočistiace účinky (superhydrophilicity)
- neviditeľnosť
- neobsahuje zastarané technológie, ako microban alebo ióny striebra
- tvrdosť a odolnosť
- viac rokov overené praxou v rôznych zdravotníckych zariadeniach po celom svete
Ako HC3 funguje?
UV svetlo aktivuje povrchovú úpravu HC3, vďaka čomu prichádzajú elektróny do styku s molekulami vody (H2O), ktoré sú vždy prítomné v atmosfére. Tá sa štiepi na dva reaktívne radikály, a to superoxid (O2-) a hydroxyl (OH-).
Tieto voľné radikály vytvárajú oxidačný účinok, čo degraduje organické tkanivá ako sú baktérie a vírusy vo vode (H2O) a oxide uhličitom (CO2), ktoré sú uvoľňované do atmosféry.
Na najlepší možný výkon je potrebné splniť tieto najdôležitejšie požiadavky:
- prítomnosť UV žiarenia
- zdroj svetla nesmie byť filtrovaný (napr. žiarivkové osvetlenie nesmie byť tienené)
- neumývať agresívnymi chemikáliami
Prvá generácia
je definovaná ako počet zdrojov, ktoré majú špecifický antibakteriálny účinok, ako napríklad meď a striebro. Určité baktérie sú zneškodnené, no mŕtve baktérie zostávajú na dvernom kovaní a stávajú sa živnou pôdou pre novú vrstvu rýchlejšie sa vyvíjajúcich baktérií. Okrem toho, použitie týchto materiálov je veľmi nákladné a nepraktické.
Druhá generácia
Máme na mysli biocídy, ako Microban alebo Triclosan a použitie iónov striebra. Určité baktérie sú vyzabíjané, no mŕtve baktérie zostávajú na dvernom kovaní. Dvere, ktoré boli ošetrené s týmito látkami, je preto potrebné pravidelne čistiť, čím sa zníži účinok týchto látok. Čistením chemickými látkami sa tiež zmenšuje účinná vrstva a časom môže byť úplne odstránená.
Tretia a posledná generácia
je povrchová úprava HC3. Táto je vyrobená podľa najnovších nanotechnológií. Je to veľmi tvrdý a odolný povrch, ktorý zabije a odstráni rôzne baktérie a vírusy, ktoré ohrozujú nemocnicu. Základom tejto vrstvy je špeciálna formula oxidu titaničitého (TiO2).
Objektové dverné kovania s HC3 sú obľúbené nielen u architektov. Sú schválené a certifikované v najvyššej triede užívania 4 (podľa EN1906). Tieto výrobky sú testované nezávislými inštitúciami podľa Európskej normy EN1906. Nerezové kovania v tejto triede majú záruku desať rokov.
Čo presne znamená norma EN1906?
Pri otváraní a zatváraní dverí dverné kľučky podstupujú horizontálne, vertikálne a rotačné sily, ktorým musí rozeta alebo štít čeliť.
Trieda použitia 4 = vysoká frekvencia, veľmi intenzívne používanie na dverách, ktoré sú vystavené častému použitiu násilia alebo poškodzovaniu, príklad na športových štadiónoch, v kasárňach, verejných budovách, toaletách a pod.)
Tieto kovania sú testované a certifikované v triede 4. Sú tiež testované a certifikované podľa EN1634-2 požiarne skúšky a sú tiež dostupné ako protipožiarne podľa DIN18273.
Dostupné sú rôzne modely kovaní, a to rozetové aj štítové s viacerými verziami štítov.
Naša celá kolekcia protipožiarnych dverových kovaní a dverných madiel je tiež k dispozícii
s antibakteriálnou povrchovou úpravou HC3.