Daniel Libeskind
kľučka na dvere mosadzná Nina - antracitkľučka na dvere mosadzná Nina
kľučka na dvere mosadzná Denver - chróm matkľučka na dvere mosadzná Denver

 

Daniel Libeskind, americký architekt poľského pôvodu je medzinárodne uznávaný architekt, urbanista a dizajnér známy svojou schopnosťou evokovať kultúrnu pamäť v budovách. Inšpirovaný v hudbe, filozofii, literatúre a poézii si kladie za cieľ vytvoriť architektúru, ktorá zarezonuje, je jedinečná a udržateľná. Orientuje sa najmä na kultúrne a komerčné inštitúcie, od múzeí a koncertných hál až po kongresové centrá, univerzity, hotely, nákupné centrá a obytné budovy.

Získal mnoho ocenení vrátane Hiroshima Art Prize (prvýkrát udelená architektovi), Deutsche Architekturpreis (Nemecká cena za architektúru) za Jewish Museum Berlin, Goetheho medaily za kultúrny prínos a ceny americkej akadémie pre umenie a vzdelanie.

Libeskind prednáša na mnohých univerzitách po celom svete, je profesorom Hochschule für Gestaltung v Karlsruhe v Nemecku, na University of Pennsylvania, na katedre Lousia Kahna na Yale University. Bolo mu udelených 5 čestných doktorátov na svetových univerzitách v USA (Depaul University v Chicagu, University of Toronto), Veľkej Británii (College of Arts and Humanieties na Essex University), Nemecku (Humboldt Universität) a Škótsku (University of Edinburgh).

Dve z jeho významných diel získali cenu RIBA, London Metropolitan University Graduate Centre a Imperial War Museum North.

 

 

 

Narodil sa v Lodži v Poľsku v roku 1946, odkiaľ ako teenager emigroval do USA. Získal štipendium americko-izraelskej kultúrnej nadácie a študoval najskôr hudbu, no presedlal architektúru. V roku 1970 absolvoval Cooper Union for Advancement of Science and Art a následne aj postgraduálne štúdium architektúry na University of Essex v Anglicku. V prvých rokoch kariéry pôsobil ako teoretik a profesor. S architektonickou praxou začal až v 80.rokoch.

 

V roku 1989 Libeskind vyhral medzinárodnú súťaž na výstavbu Židovského múzea v Berlíne, ktorému venoval viac ako desaťročie, no stalo sa zlomom v jeho keriére. Rýchlo nasledovala séria projektov pre ďalšie múzeá, vrátane Felix Nussbaum Haus v Osnabrücku, Imperiálne vojenské múzeum v Manchestri, Denverské umelecké múzeum, Židovské múzeum v San Franciscu, Dánske židovské múzeum, alebo Vojenské historické múzeum v Drážďanoch.

 

V roku 2003 Libeskind so svojim ateliérom vyhral ďalšiu významnú súťaž na vytvorenie územného plánu a prestavbu Svetového obchodného centra na Manhattane v New Yorku. Okrem mrakodrapu navrhol komplexný projekt zahŕňajúci pamätník, podzemné múzeum, špeciálny tranzitný uzol a štyri kancelárske veže.

 

Po svojom presťahovaní do New Yorku sa Studio Libeskind rýchlo zapojilo do projektovania a realizácie veľkého množstva projektov obchodných centier ako napríklad Westside shopping centre v Berne, Crystals v Las Vegas a Kö-Bogen v Düsseldorfe, ako aj obytných budov v Busane, Singapure, Varšave, Toronte, Manile a Sao Paule a územného plánovania v Soule, Miláne, alebo Prištine.

 

Daniel Libeskind je držiteľom rôznych cien za svoju tvorbu, medzi inými získal prvú cenu Bienále Benátky (1985), alebo ako prvý architekt obdržal Hiroshima Art Prize (2001).