Rem Koolhaas

Rotterdam, 1944

Rem Koolhaas sa narodil v Rotterdame a časť detstva prežil v Indonézii. Po vzore svojho otca sa začal Koolhaas venovať kariére spisovateľa. Pôsobil ako novinár v Haagse Post a neskôr skúšal preraziť aj ako autor filmových scenárov. Počas štúdia na Architectural Association v Londýne napísal okrem iného dva teoretické spisy, ktoré mu priniesli medzinárodnú pozornosť skôr, ako postavil svoju prvú budovu: The Berlin wall as architecture – Berlínsky múr ako architektúra (1970) a Exodus, or the voluntary prisoners of architecture - Únik alebo dobrovoľné zajatie architektúrou (1972).

 

V roku 1972 dostal v Spojených štátoch štipendium Harkness Fellowship na cestovanie a výskum. Počas tohto obdobia napísal Delirious New York, ktorý opísal ako „retroaktívny manifest pre Manhattan“ a ktorý kritici privítali ako klasický text o modernej architektúre a spoločnosti.

 

V roku 1975 Koolhaas spoluzaložil Office for Metropolitan Architecture (OMA) s ktorou vytvoril množstvo oceňovaných a ikonických stavieb. Medzi najznámejšie patrí budova tanečného divadla v Haagu, vila Maison à Bordeaux pre vydavateľa Jean Francois Lemoina pripútaného po autonehode na invalidný vozík, Centrálna knižnica v Seattli, Casa da Música v portugalskom Porte, či mrakodrap centrály CCTV v  Pekingu. Jeho stavba holandskej ambasády v Berlíne získala v roku 2005 Cenu Miesa van der Rohe.

 

Mimo to je Rem Koolhaas držiteľom viacerých cien, vrátane Pritzkerovej ceny (2000), Praemium Imperiale (2003) a Royal Gold Medal od Royal Institute of British Architects (2004). Okrem architektonickej praxe sa venuje aj výchove budúcich architektov. V súčasnosti pôsobí ako profesor na Harvardovej univerzite.

 

Rem Koolhaas founded OMA in 1975 together with Elia and Zoe Zenghelis and Madelon Vriesendorp. OMA is a leading international partnership practicing architecture, urbanism, and cultural analysis. Koolhaas heads the work of both OMA and AMO, the research branch of OMA, operating in areas beyond the realm of architecture such as media, politics, renewable energy and fashion.

Gio Ponti

Milano, 1891-1979

Taliansky architekt a dizajnér Gio Ponti (1891-1979) je jedným z najvýznamnejších dizajnérskych vizionárov 20. storočia. Ponti za svoju kariéru navrhol širokú škálu nábytku a výrobkov - od skriniek, cez lampy a stoličky až po keramiku a sklo. Jeho stavby boli postavené po celom svete. Prostredníctvom časopisu Domus, ktorý založil v roku 1928, Ponti propagoval nové vízie a otvorenosť voči novému dizajnu.

 

Gio Ponti bol konceptualista, ktorý vždy spájal architektúru priamo s interiérovým dizajnom. Nepozeral sa na architektúru iba ako na stavbu budovy. Namiesto toho si hneď predstavoval aj interiér budovy, vymýšľal nábytok, osvetlenie a dokonca aj keramiku, sklo a striebro, podľa toho, aby zapadli do celkovej koncepcie.

 

Pontiho charakteristické návrhy nábytku, ako napríklad elegantná stolička Superleggera pre spoločnosť Cassina, alebo jeho elegantná zrkadlová kolekcia, prinášajú nový pohľad na tradičný taliansky nábytok a kombinujú štýl a funkčnosť. Jeho dizajn ovplyvnili myšlienky „la dolce vita“, nabáda ľudí, aby si užívali život aj tým, že sa obklopia dobrým dizajnom, ktorý je potešením pre oči. Farebný, radostný a zmyselný taliansky dobrý život sa odráža v jeho dielach a ovplyvňuje aj dnešných umelcov a dizajnérov.

 

V súčasnosti je Pontiho dizajn vysoko cenený a vyhľadávaný zberateľmi, ktorí chcú dodať svojmu domovu nádych talianskej elegancie a vkusu.

Ferdinand A. Porsche

Stuttgart, 1935-2012
Ikonický automobil Porsche 911.

 

kľučky na dvere Alexandra - chróm leskAlexandra - chróm lesk
kľučky na dvere Olympia - goldOlympia - gold (už sa nevyrába)

 

Ikonický automobil Porsche 911.Porsche 911 z roku 1964

 

Ikonický automobil Porsche 911.Porsche 911 z roku 1964

 

Ikonický automobil Porsche 911.usilovne pracoval na tvorbe modelu 911

Ferdinand Alexander Porsche sa narodil v roku 1935 v Stuttgarte. Bol vnukom zakladateľa automobilky Porsche - Ferdinanda Porsche (1975 - 1951) sa narodil vo Vraslavicích nad Nisou, ktorý sa podieľal na vzniku ikonického automobilu Volkswagen Beetle a synom Antona Ferdinanda “Ferry” Porsche - zakladateľa divízie športových vozidiel Porsche. 

Ferdinand Alexander získal strojársku prax vo firme Bosch a od roku 1957 študoval na Vysokej škole dizajnu v Ulme. V roku 1958 už pracoval v konštrukčnej divízii Porsche a od roku 1962 do roku 1972 riadil divíziu dizajnu Porsche.

 

Ferdinand Alexander Porsche sa podpísal pod dizajn takmer všetkých závodných a športových áut Porsche 60-tych rokov, vrátane 904 Carrera (1963) a legendárneho Porsche 911 (1964).

V roku 1972 bol Ferdinand Alexander Porsche viac ako pripravený odborne sa rozvinúť aj ako dizajnér, a tak založil štúdio Porsche Design Studio, ktoré sa v roku 1974 presťahovalo do Rakúska do Zell am See. V nasledujúcich rokoch F.A. Porsche navrhol veľké množstvo produktov a štýlových doplnkov hlavne v oblasti pánskej módy, vrátane náramkových hodiniek, okuliarov a plniaceho pera. Okrem toho rozšíril svoju projektovú činnosť aj na úžitkový dizajn a domáce spotrebiče. Charakteristický dizajn Ferdinanda Alexandra Porsche je okamžite rozpoznateľný svojou čistou, elegantnou a technicky vyšperkovanú formou.

Ikonický automobil Porsche 911.

Piero Lissoni

Seregno (MB), 1956

Piero Lissoni sa narodil v roku 1956 a je jedným z talianskych zlatých chlapcov. Je celosvetovo preslávený architekt a dizajnér. V roku 1978 absolvoval prestížnu Politecnico di Milano. Spolu s Nicoletom Canesim roku 1986 otvoril štúdio Lissoni Associati a začal spolupracovať ako dizajnér a umelecký riaditeľ s niektorými z najlepších talianskych a medzinárodných výrobcov nábytku. Neskôr založil aj grafické štúdio Graph.x

 

Práca štúdia zahŕňa architektúru, grafiku a priemyselný dizajn s projektmi od nábytku, doplnkov, kuchýň, kúpeľní a svietidiel až po firemnú identitu, reklamu, katalógy a balenie. Navrhuje interiéry hotelov, výstavné priestory, obchodné stánky, súkromné domy, obchody a jachty.

 

Štúdio v súčasnosti zamestnáva viac ako 70 ľudí, vrátane architektov, dizajnérov a grafikov a spolupracuje so značkami ako sú Alessi, Boffi, Cappellini, Cassina, Fantini, Flos / Antares, Fritz Hansen, Glas Italia, Kartell, Knoll International, Lema, Living Divani, Lualdi, Matteograssi, Olivari, Pierantonio Bonacina, Poltrona Frau, Porro, Riva 1920, Sabattini, Tecno a Thonet.

 

Vklad do sveta módy zahŕňa dizajn predajní a showroomy pre značky Benetton, Brosway, Gallo, Piazza Sempione, Santandrea, Serapian, vrátane showroomov a firemnej identity pre amerického dizajnéra Elieho Tahariho v New Yorku.

 

K jeho projektom patrí rekonštrukcia historického divadla Teatro Nazionale v Miláne, ktoré sa dnes venuje výlučne muzikálom. V spolupráci s projektom Studio Brenta Yacht Design navrhol interiér plachetnice Ghost (2005) a v spolupráci s lodenicou Mondo Marine aj 50metrovú jachtu Tribù určenú pre Luciana Benettona (2007).

 

V apríli 2010 vyhralo štúdio súťaž v meste Maranello na reštaurovanie námestia a výstavbu 30 metrovej vyhliadkovej veže pred Galleria Ferrari. Okrem rady iných ocenení je Piero Lissoni držiteľom ceny Compasso d’Oro z roku 2014 a od roku 2005 je členom Siene slávy vplyvného magazínu Interior Design.

 

Lissoni’s design projects are discreet, though a closer look shows they are the result of painstaking refinement, with economy as their strong point.

Rodolfo Dordoni

Milano, 1954

Architekt a dizajnér Rodolfo Dordoni sa narodil v Miláne, kde zároveň v roku 1979 absolvoval štúdium architektúry. Už odvtedy spolupracuje s najlepšími výrobcami nábytku a osvetlenia. Pre značky Artemide, Cappellini, Fontana Arte, Foscarini, Minotti a Roda ako vedúci dizajnu nastavuje a koordinuje celkovú koncepciu vývoja produktov. Za svoju kariéru vytvoril dizajn výrobkov pre značky ako Ceramica Flaminia, Ceramiche Mutina, Dada, Dornbracht, Driade, Effegibi, Emu, Ernestomeda, Fantini, Fiam Italia, Flos, Flou, Knindustrie, MatteoGrassi, Molteni&C, Moroso, Olivari, Pamar, Poliform, Poltrona Frau, Roda, RB Rossana, Salvatori, Sambonet, Serralunga, Techno, The Rug Company a Veninia, ale aj pre obchody, predajne a výstavy Panasonic a Dolce & Gabbana. Venuje sa aj projektom bývania, navrhuje vily, priemyselné budovy, reštaurácie a hotely v Taliansku i na celom svete.

 

V roku 2005 založil so spoločnosťami štúdio Dordoni Architects, ktoré sa venuje architektonickému plánovaniu a interiérovému dizajnu. Primárne sa zameriava na dizajn bývania, čo v priebehu rokov viedlo k realizácii mnohých súkromných domov a vil. Medzi najvýznamnejšie patria realizácie v Miláne, Forte dei Marmi, Noto (Sicília), Courmayeur, Crans Montana, Cap Martin a Moskve.

 

After graduating in architecture in Milan in 1979, Dordoni becomes the artistic director of Cappellini. He collaborates there for ten years, designing highly successful pieces such as the Cubasofa.