Čo by ste mali vedieť ešte pred zakúpením kovaní

vo Vašom vlastnom záujme čítajte pozorne až dokonca!

Skôr, než si kúpite kovanie, je vhodné vedieť niekoľko základných informácií, ktoré uľahčia vaše rozhodovanie a váš nákup. Pre zákazníka najdôležitejším údajom je informácia, ako dlho je predajca - distribútor na slovenskom trhu, aby sa mohol uistiť o jeho serióznosti a spoľahlivosti. Ďalším dôležitým údajom je, kto je výrobcom kľučky, ktorú chcete kúpiť. Každá kľučka má svojho výrobcu, ale nie každá kľučka sa týmto výrobcom môže pýšiť. Na trhu je veľa výrobkov bezmenných výrobcov, ktorých nikto nepozná. Tak vyzerá aj kľučka, ktorú vyrobili a chcú vám ju predať - podstrčiť ako značkový tovar. Veľa distribútorov kupuje kľučky neznámeho pôvodu, zákazníkov zavádzajú informáciami o výrobe v EU, čo sa mnohokrát nezakladá na pravde, pretože mnohé firmy v EU len prebaľujú tovar pochybnej produkcie. Overte si, či deklarovaný výrobca vôbec existuje a čo je obsahom jeho webovskej  stránky.

Celkom na začiatku je dôležité rozhodnutie, aké kovanie na dvere chcete kúpiť:

interiérové kovanie delené
interiérové kovanie na štíte bezpečnostné kovanie
interiérové kovanie na rozete interiérové kovanie na štíte bezpečnostné kovanie

1.  Vyberieme model

     a)  Matteo R (kovanie s okrúhlou rozetou)

     b)  Quattro S (kovanie s hranatou rozetou)

2.  Zvolíme povrch

     a)  M1 - mosadz leštená, M2 - mosadz matná, M3 - mosadz bronzovaná, MC3 - mosadz bronzovaná, M4 - chróm leštený, M7 - nikel leštený, M9 - nikel matný, M18 - chróm  

           brúsený, M50 - chróm matný, M51 - chróm perla, M69 - antik strieborný, M75 - antik zlatohnedý

     b)  M15 - inox (antikoro, úšľachtilá oceľ, nerez)

     c)   F1 - hliník strieborný, F2 - hliník champagne, F3 - hliník zlatý, F4 - hliník bronzový, F9 - hliník INOX, F12 - hliník bielyrozstupy otvorov

3.  Zvolíme otvor

      a)  BB - otvor na kľúč (dózický)

      b)  PZ - otvor na cylindrickú vložku

      c)   WC - otvor na WC západku (hrúbka štvorhranu podľa otvoru 6x6, 7x7, 8x8)

4.   Pri štítových kovaniach zvolíme rozstup otvorov

       Tento rozmer vyjadruje vzdialenosť od osi otvoru na kľučku po os otáčania kľúča. V orientácii vám pomôže obrázok. Najčastejšie rozstupy používané u nás, ako aj rozstupy bežné v európskych štátoch nájdete v časti venovanej normám.  

       Mimoriadne dôležité je vedieť správny rozstup pri kúpe bezpečnostného kovania, pretože existujúce normy sa od seba líšia doslova milimetrami.

       Najčastejšie používané kovania:

 
krajina BB (mm) PZ(mm) WC (mm)
Slovensko / Česko 72 / 90 72 / 90 72 / 90
Rakúsko 90 88 90
Maďarsko 90 (55) 90 (55) 90 (55)
Poľsko 72 / 90 72 / 90 72 / 90
Nemecko 72 72 / 92 78
Taliansko 85 85 85
Slovinsko 72 / 90 72 / 90 90
Holandsko 55 / 72 55 / 72 63
Švajčiarsko 78 78 78
Belgicko 72 72 78
Francúzsko 70 70 70

 

Štvorhran je súčiastka, ktorá má na starosti prepojenie kľučky a zadlabacieho zámku. Je to v princípe dlhý štvorhranný oceľový kolík, upevnený v kľučke obyčajne malou         imbusovou skrutkou (červíkom). Pri štvorhranoch sú dôležité dva rozmery – hrúbka a celková dĺžka štvorhranu. Štvorhrany sa líšia podľa účelu použitia – pre kovania na dvere a na okná.

Štvorhrany pre kovania na dvere. U nás bežná hrúka je 8 mm. Môžete sa však stretnúť aj so štvorhranmi s hrúbkou 8,5 mm (podľa rakúskej normy), prípadne podľa nemeckej normy aj 9 mm (najmä panikové kovania) a 10 mm (bezpečnostné kovania). Na všetky typy máme pre vás riešenie. Dĺžka štvorhranu závisí od hrúbky vašich dverí – štandardne 40 až 45 mm. Na hrubšie dvere máme dlhšie štvorhrany.

Štvorhrany pre kovania na okná. Stretnúť sa môžete s hrúbkami v rozmedzí 5 až 8 mm. Najčastejší rozmer u nás je 6 mm, iba pololivy DK na otváravo-výklopné euro-okná majú štvorhrany s hrúbkou 7 mm.

Jednotlivé kovania existujú aj vo variantoch s guľou, vtedy však potrebujeme vedieť, či chcete mať z druhej strany ľavú alebo pravú kľučku.

V prípade, že máte dvere s netypickou povrchovou úpravou (kazetová výplň, čalúnenie a pod.), ubezpečte sa pred kúpou kovania, že nebude obmedzená jeho funkčnosť pri otáčaní kľučky.

A na záver ešte jedna rada: ak chcete svoje dvere pred výmenou kovania premaľovať, prelakovať, prípadne inak povrchovo upravovať, odmontujte najprv staré kovanie – ušetríte si námahu pri hľadaní nového kovania s vhodným štítom, ktorý prekryje vzniknuté prázdne miesto.