Eurokľúč

Eurokľúč je univerzálny kľúč, ktorý pre vozičkárov znamená nezávislosť a mobilitu bez bariér. Eurokľúč pre vozičkárov a všetkých zdravotne postihnutých občanov znamená zvýšenie nezávislosti a mobility bez bariér.Eurokľúč na Slovensku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Európsky kľúč pre telesne postihnutých

Mobilita je základným prvkom kvality života. To zahŕňa bezbariérový prístup do verejných toaliet.

Eurokľúč DOM je v prevádzke už od roku 1986 a zamyká tisíce toaliet pre zdravotne postihnutých po celej Európe.

 • čerpacie stanice, diaľničné odpočívadlá
 • železničné, autobusové stanice
 • obchodné domy, nákupné centrá
 • reštaurácie, motoresty, kaviarne
 • hotely, rekreačné zariadenia
 • zdravotnícke zariadenia
 • školy a internáty
 • úrady štátnej a verejnej správy
 • banky, verejné budovy
 • kiná, divadlá, múzeá a galérie
 • štadióny, športové haly a iné voľnočasové zariadenia

Mam záujem o Eurokľúč Stiahnite si leták Eurokľúč

 

Najmä na čerpacích staniciach sme si už zvykli na verejné toalety vyhradené pre zdravotne postihnutých. Sú označené medzinárodným symbolom pre vozičkárov.
Nezávislý vozičkár si zaslúži každodennú pomoc pri zvyšovaní mobility a samostatnosti.
História

Prvé bezbariérové verejné toalety boli voľne prístupné a v minulosti sa tak mnohokrát stali nepoužívateľnými, či už v dôvodu znečistenia alebo že sa stali terčom vandalizmu. Preto vznikla nutnosť tieto priestory uzamknúť, aby mohli slúžiť iba tým, ktorí ich nevyhnutne potrebujú. Tým sa však prístup do uzamknutých priestorov neraz čiastočne a niekedy úplne obmedzil a dochádzalo k situáciám, keď toto zariadenia nemal kto odomknúť a bezradní vozičkári čakali na kľúč od zariadenia v stave, keď minúty sa zdajú byť hodinami. S dobrým nápadom prišiel pán Martin Dederichs z nemeckého Bornheimu a po dohode z riaditeľstvom diaľníc sa od roku 1986 zamykajú toalety na diaľničných čerpacích staniciach v Nemecku jednotným kľúčom. Postupne sa táto skvelá myšlienka ujala vo Švajčiarsku, Beneluxe a Škandinávii.

 

Súčasnosť

Dnes tento zámkový systém umožňuje jedným kľúčom odomknúť ktorúkoľvek z viac ako 110.000 verejných toaliet v celej Európe. Teraz si už môže väčšina zdravotne postihnutých občanov EU otvoriť dvere WC nezávisle od obsluhy. Dnes sa k nim postupne pridávajú aj naši občania.

 

 

Pracujúci vozičkár vie oceniť zvýšenú mobilitu a nezávislosť.

 

 

 

 

 

 

 

 

pracujú a cestujú

 

Budúcnosť

Aj Slovensko má skvelú šancu urobiť niečo pre našich spoluobčanov. Všímajme si firmy a organizácie, ktoré umožňujú vozičkárom odomykať dvere WC svojim Eurokľúčom nezávisle od a pridajme sa k nim. Len tak vybudujeme sieť, na akú sú už aj u našich susedov zvyknutí a prispejeme tak k lepšej kvalite života na Slovensku..

 

 • Telesne postihnuté osoby tvoria cca 10 % populácie, majú rovnaké právo žiť plnohodnotný život a využívať všetky služby dostupné zdravej populácii.
 • Zdravotne postihnuté osoby sú rovnakí ľudia ako ktokoľvek iný – dôležité je sústrediť sa na človeka, nie na jeho postihnutie.

 

 

kľučky pre telesne postihnutých

 

Certifikované kľučky pre ľahšie otváranie dverí

 

Ako sa dostať cez vchodové dvere, ktorých váha môže byť aj viac ako 50 kilogramov?

Pomôžu kľučky ITS, certifikované podľa systému integrovanej prístupnosti.
Vďaka pevnosti, stabilite a predĺženiu otvoríte dvere s menšou námahou.
Preto sú veľmi obľúbené u seniorov a ľudí s telesným postihnutím.

 

 

Kľučky na dvere s predĺženým ramenom zohľadňujú požiadavky technických noriem pre toalety telesne postihnutých občanov z dôvodu bezpečného používania pri otváraní dverí menšou silou.zaruka 10 rokov

kľučka pre telesne postihnutých_Chase_ITSkľučka Chase EN91055
certifikát: ITS

Kľučky Artitec sú certifikované podľa najprísnejších kritériízaruka 10 rokov

kľučka pre telesne postihnutých Boda s predĺženým ramenom pre ľahšie používanie je certifikovaná podľa normy ITSkľučka Boda EN91029
certifikát: ITS