Cino Zucchi

Cino Zucchi sa narodil v Miláne v roku 1955. Titul bakalára vied v odbore umenia a dizajnu získal v Massachusettskom technologickom ústave v roku 1978. V odbore architektúry promoval v roku 1979 na Polytechnickej univerzite v Miláne, kde učí dodnes.

Pravidelne sa zúčastňuje prednášok a súťaží v oblasti architektúry a dizajnu v Taliansku aj v zahraničí. V roku 2015 bol predsedom Ceny Európskej únie za súčasnú architektúru - Fundaciò Mies van der Rohe Award. Je členom medzinárodného tímu ARE_Living na tému inovácie v bývaní.

 

 

Publikoval eseje a články o urbanistickom dizajne, histórii a teórii architektúry v mnohých medzinárodných časopisoch, vrátane Domus, Casabella, Abitare, San Rocco, Qa (v ktorých bol editor od roku 1989 do roku 1995) a Lotus International (kde bol člen fóra od roku 1996 do roku 2013).

Je autorom kníh Architektúra milánskych nádvorí 1535 - 1706, Asnago a Vender. Zúčastnil sa na organizácii a príprave niekoľkých ročníkov Milan Triennale, rímskeho MAXXI, encyklopédie Treccani a festivalu Miarch. Jeho tvorba bola vystavená na Biennale di Architettura di Venezia, kde bola nainštalovaná inštalácia Copycat.

Medzi najznámejšie diela patrí hlavný plán pre oblasť Keski Pasila v Helsinkách (Fínsko), návrhy hlavného plánu pre Lugano, Andermatt a Ženevu (Švajčiarsko), Herten a Mníchov (Nemecko), Deventer, Utrecht a Groningen (Holandsko), Tiranu (Albánsko), Petrohrad a Moskvu (Rusko).

Medzi posledné architektonické úspechy patria obytné a administratívne budovy v oblasti bývalej Alfa Romeo v Miláne, kancelárska budova Group M v Assagu (Miláno), riaditeľstvo Salewa v Bolzane, obytné komplexy v Miláne, Parme, Ravenne a Bologia, nové obchodné centrum Lavazza a rekonštrukcia a rozšírenie Národného múzea automobilov v Turíne.

Projekt pre oblasť využívanú v bývalej továrni Junghans v Giudecca (Benátky) získal mnoho národných a medzinárodných ocenení, vrátane zmienky o cene Európskej únie za súčasnú architektúru - Cena Fundaciò Mies van der Rohe 2001. Taktiež získal: Medaglia d’oro dell’Architettura Italiana 1995-2003 a 2004-2006, Brick Award 2004, Piranesi Award 2001, il Premio di Architettura “Comune di Venezia” v 2005 a l'ECOLA Award v roku 2008.

Cino Zucchi sa nebojí plávať ani vo vodách produktového dizajnu. Pre výrobcu dnd Martinelli navrhol kľučku Drop, ktorú nájdete aj v našej ponuke. Jej podstatu perfektne vystihujú dizajnérove vlastné slová: „Drop patrí do sveta ‚tichej služby‘, užitočných a skromných predmetov, šťastných, že môžu byť súčasťou našej existencie. Táto kľučka je plachá a bucľatá služobníčka s vlasmi stiahnutými do drdola a zásterou, ktorá otvára dvere s úsmevom.“