Stoccarda, 1935-2012

 

Ferdinand Alexander Porsche, vnuk zakladateľa automobilky Porshe a syn zakladateľa divízie športových vozidiel Porsche, sa narodil v roku 1935 v Stuttgarte. Ferdinand Alexander získal strojársku prax vo firme Bosch a od roku 1957 študoval na Vysokej škole dizajnu v Ulme. V roku 1958 už pracoval v konštrukčnej divízii Porsche a od roku 1962 do roku 1972 riadil divíziu dizajnu Porsche.

 

Ferdinand Alexander Porsche sa podpísal pod dizajn takmer všetkých závodných a športových áut Porsche 60-tych rokov, vrátane 904 Carrera (1963) a legendárneho Porsche 911 (1964). V roku 1972 bol Ferdinand Alexander Porsche viac ako pripravený odborne sa rozvinúť aj ako dizajnér, a tak založil štúdio Porsche Design Studio, ktoré sa v roku 1974 presťahovalo do Rakúska do Zell am See. V nasledujúcich rokoch F.A. Porsche navrhol veľké množstvo produktov a štýlových doplnkov hlavne v oblasti pánskej módy, vrátane náramkových hodiniek, okuliarov a plniaceho pera. Okrem toho rozšíril svoju projektovú činnosť aj na úžitkový dizajn a domáce spotrebiče. Charakteristické dizajn Ferdinanda Alexandra Porsche sú okamžite rozpoznateľné svojou čistou, elegantnou a technicky vyšperkovanú formu.

 

Ferdinand Alexander “Butzi” Porsche comes from a family of famous automotive engineers: is the son of Anton Ferdinand “Ferry” Porsche, and grandson of Ferdinand Porsche, designer of the Volkswagen Beetle.