Milano, 1891-1979

Taliansky architekt a dizajnér Gio Ponti (1891-1979) je jedným z najvýznamnejších dizajnérskych vizionárov 20. storočia. Ponti za svoju kariéru navrhol širokú škálu nábytku a výrobkov - od skriniek, cez lampy a stoličky až po keramiku a sklo. Jeho stavby boli postavené po celom svete. Prostredníctvom časopisu Domus, ktorý založil v roku 1928, Ponti propagoval nové vízie a otvorenosť voči novému dizajnu.

 

Gio Ponti bol konceptualista, ktorý vždy spájal architektúru priamo s interiérovým dizajnom. Nepozeral sa na architektúru iba ako na stavbu budovy. Namiesto toho si hneď predstavoval aj interiér budovy, vymýšľal nábytok, osvetlenie a dokonca aj keramiku, sklo a striebro, podľa toho, aby zapadli do celkovej koncepcie.

 

Pontiho charakteristické návrhy nábytku, ako napríklad elegantná stolička Superleggera pre spoločnosť Cassina, alebo jeho elegantná zrkadlová kolekcia, prinášajú nový pohľad na tradičný taliansky nábytok a kombinujú štýl a funkčnosť. Jeho dizajn ovplyvnili myšlienky „la dolce vita“, nabáda ľudí, aby si užívali život aj tým, že sa obklopia dobrým dizajnom, ktorý je potešením pre oči. Farebný, radostný a zmyselný taliansky dobrý život sa odráža v jeho dielach a ovplyvňuje aj dnešných umelcov a dizajnérov.

 

V súčasnosti je Pontiho dizajn vysoko cenený a vyhľadávaný zberateľmi, ktorí chcú dodať svojmu domovu nádych talianskej elegancie a vkusu.