Jaime Hayon

Španielsky umelecký dizajnér Jaime Hayon sa narodil v Madride v roku 1974. Jeho umelecká vízia sa prvýkrát objavila v inštaláciách Mediterranean Digital Baroque a Mon Cirque.

Tieto zbierky postavili Hayon do popredia novej vlny, ktorá rozmazala hranice medzi umením, dekoráciou a dizajnom, a tiež pridala renesanciu do jemne navrhnutých, zložitých predmetov v kontexte súčasnej dizajnovej kultúry. Hayon ďalej definoval svoju víziu v následných samostatných výstavách a predstaveniach vo veľkých galériách a dizajnérskych a umeleckých veľtrhoch po celom svete.

 

 

V roku 2001 založil Hayon Studio. Kreatívna základňa spoločnosti sa nachádza vo Valencii v Španielsku s kanceláriami v Barcelone a Treviso v Taliansku. Jeho široká klientska základňa preklenula rozmanité funkcie a médiá, vrátane domáceho nábytku pre B.D. Barcelona, Cassina, Fritz Hansen, &Tradition a Magis, svietidlá pre Parachilna, Metalarte a Swarovski a sofistikované predmety pre Bisazzu, Lladróa a Baccarata. Realizoval tiež kompletné interiéry pre vedúce hotely, reštaurácie, múzeá a maloobchodné zariadenia po celom svete.

Pre značku dnd Martinelli navrhol imidžovú kľučku Zeppelin, ako formálny a dekoratívny odkaz na vzducholode Zeppelin zo začiatku 20. rokov 20. storočia.

Dizajnér získal množstvo ocenení, vrátane viacerých Elle Decoration International Design Awards zaradených do časopisu Wallpaper Magazine do zoznamu Top 100. Časopis ho tiež uznal ako jedného z najvplyvnejších tvorcov za posledných desať rokov. Za vizionára a jedného z najkreatívnejších ikon ho menoval časopis Times.