Luca Casini sa narodil v meste Bologna v Taliansku. V roku 1996 ukončil štúdium architektúry v Miláne a už v nasledujúcom roku otvoril vlastné dizajnérske štúdio s širokou škálou pôsobnosti, od parfumových obalov, cez kancelárske potreby až po doplnky do domácnosti. V roku 1998 založil s Jacobom Pringiersom štúdio zamerané na priemyselný dizajn Casini & Pringiers Associates ktoré fungovalo do roku 2003. Popri tom vyučoval na Politecnico di Milano. Svoje vlastné štúdio rozdelil na dve sekcie: „Casini Studio“, ktorá je orientovaná na priemyselný dizajn, spotrebné výrobky a elektroniku a „Luca Casini Design Studio“, ktorá vytvára interiérový dizajn, dizajn nábytku a domácich doplnkov, či módne doplnky. To mu umožňuje venovať sa na jednej strane dizajnu , ktorý spája formu s funkciou a nájde si uplatnenie na trhu a na druhej tvoriť diela podľa vlastných umeleckých predstáv.

 

Casini spolupracoval s množstvom spoločností s rôznorodým zameraním ako Dupont De Nemours, Ritzenhoff AG, Atoma, Unilever, Newell, Technogym, Fiam-Italia, Olivari, Confalonieri, Folle, Elica, WMF, spHaus, Arcade Avec, Maglital, Daa Italia, Pedrali, Freudemberg a ďalšími.

 

Luca Casini získal radu dizajnových cien, predovšetkým v roku 2004 ocenenie DESIGNPLUS za návrh sady príborov Sonic. V roku 2007 bol ocenený Baden-Wurttenberg International Design Award a roku 2012 Good Design Award. Za svoju prácu získal celkovo už štyri ocenenia Red Dot. Jeho diela boli zároveň vystavované v múzeách v Európe i Amerike a v roku 2016 bola jeho vývrtka Elements vytvorená pre firmu Ritzenhoff zaradená do stálej expozície v múzeu Vineum Bodensee v Meersburgu.