Maurizio Varratta

Taliansky architekt a dizajnér Maurizio Varratta sa narodil v Janove. V roku 1981 vyštudoval architektúru, od 1983 do 1999 pracoval s Renzo Piano Building Workshop. V roku 1999 otvoril vlastnú firmu a začal sa zúčastňovať mnohých národných a medzinárodných súťaží.

Od roku 1994 do roku 1997 bol profesorom na univerzite Politecnico di Torino, kde prednášal kurzy integrácie architektúry a systémov fyzických rastlín. V rokoch 2006-2007 pôsobil ako profesor na rímskej univerzite La Sapienza v magisterskom študijnom programe osvetlenie. V roku 2015 pôsobil ako profesor na Carleton University v Ottawe v Kanade.

 

 

Jeho práce siahajú od architektonického dizajnu (nemocnice, výrobné zariadenia, kancelárie, mosty, hotely, železničné stanice a terminály letísk, nákupné strediská, oblasti diaľničných služieb) až po priemyselný dizajn (osvetlenie, kúpeľňové doplnky, objekty) a plánovanie priestoru.

Spolupracoval aj s prestížnym výrobcom kľučiek dnd Martinelli, pre ktorého navrhol unikátnu Levante. Kľučka je z každého uhlu úplne iná. Na prvý pohľad pôsobí jednoducho a nevtieravo, no stačí prejsť o pár krokov vedľa a dostane vás jej sofistikovaný tvar.

S ateliérom pracuje na vývoji celého procesu od všeobecného návrhu po detaily, pričom vykonáva výskum technologických inovácií a industrializácie komponentov pre architektúru. Firma uplatňuje princípy integrovaného dizajnu, environmentálnej udržateľnosti, kvality priestoru a úspory energie v súlade s rôznymi medzinárodnými protokolmi.