Oviedo (ES), 1961

Patricia Urquiola sa narodila v roku 1961 v Oviede v Španielsku, no žije a pracuje v Miláne. Študovala architektúru v Madride a Miláne, kde absolvovala v roku 1989 u Achille Castiglioniho. Ešte ako asistentka profesora Achille Castiglioniho a Eugenia Bettinelliho v Miláne a Paríži spolupracovala s Vicom Magistrettim na produktovom oddelení De Padova. V roku 2001 si otvorila vlastné štúdio zamerané na úžitkový dizajn, architektúru a umenie.

 

Medzi jej architektonické projekty patria: hotel Mandarin Oriental v Barcelone, hotel das Stue v Berlíne či kúpele v hoteli Four Seasons v Miláne; showroom a inštalácie pre Gianvito Rossi, Flos, Missoni, Moroso, H&M, Santoni a celkový koncept módnej platformy Pitti Immagine. Okrem toho tiež navrhuje pre najslávnejšie talianske a medzinárodné firmy ako Agape, Alessi, Andreu World, Axor, B&B Italia, Baccarat, Bisazza, BMW, Budri, Coalesse, De Padova, Driade, Emu, Salvatore Ferragamo, Flos, Foscarini, Gandia Blasco, Glas Italia, Kartell, Kettal, Kvadrat, Maurice Lacroix, Molteni, Moroso, Mutina, Louis Vuitton, Panasonic, Paola Lenti, Rosenthal, Champagne Ruinart, Viccarbe. Poskytuje poradenstvo pre spoločnosti Honda a LG, Panasonic a Katarský úrad pre múzeá.

 

Niektoré z jej výrobkov sú vystavené v rôznych múzeách a zbierkach, okrem iného: stála zbierka MoMA v New Yorku, Museo della Triennale v Miláne, Fonds National d'Art Contemporain v Paríži a Die Neue Sammlung v Mníchove.

 

Získala viacero medzinárodných cien a ocenení. Medzi inými Medalla de Oro al Mérito en las Bellas Artes (Zlatá medaila výtvarného umenia), ktorú udeľuje španielska vláda; Dizajnér desaťročia od nemeckých magazínov Home a Häuser, Dizajnér roka od Wallpaper, Ad Spain, Elle Decor International a Architektur und Wohnen Magazine.