Seregno (MB), 1956

Piero Lissoni sa narodil v roku 1956 a je jedným z talianskych zlatých chlapcov. Je celosvetovo preslávený architekt a dizajnér. V roku 1978 absolvoval prestížnu Politecnico di Milano. Spolu s Nicoletom Canesim roku 1986 otvoril štúdio Lissoni Associati a začal spolupracovať ako dizajnér a umelecký riaditeľ s niektorými z najlepších talianskych a medzinárodných výrobcov nábytku. Neskôr založil aj grafické štúdio Graph.x

 

Práca štúdia zahŕňa architektúru, grafiku a priemyselný dizajn s projektmi od nábytku, doplnkov, kuchýň, kúpeľní a svietidiel až po firemnú identitu, reklamu, katalógy a balenie. Navrhuje interiéry hotelov, výstavné priestory, obchodné stánky, súkromné domy, obchody a jachty.

 

Štúdio v súčasnosti zamestnáva viac ako 70 ľudí, vrátane architektov, dizajnérov a grafikov a spolupracuje so značkami ako sú Alessi, Boffi, Cappellini, Cassina, Fantini, Flos / Antares, Fritz Hansen, Glas Italia, Kartell, Knoll International, Lema, Living Divani, Lualdi, Matteograssi, Olivari, Pierantonio Bonacina, Poltrona Frau, Porro, Riva 1920, Sabattini, Tecno a Thonet.

 

Vklad do sveta módy zahŕňa dizajn predajní a showroomy pre značky Benetton, Brosway, Gallo, Piazza Sempione, Santandrea, Serapian, vrátane showroomov a firemnej identity pre amerického dizajnéra Elieho Tahariho v New Yorku.

 

K jeho projektom patrí rekonštrukcia historického divadla Teatro Nazionale v Miláne, ktoré sa dnes venuje výlučne muzikálom. V spolupráci s projektom Studio Brenta Yacht Design navrhol interiér plachetnice Ghost (2005) a v spolupráci s lodenicou Mondo Marine aj 50metrovú jachtu Tribù určenú pre Luciana Benettona (2007).

 

V apríli 2010 vyhralo štúdio súťaž v meste Maranello na reštaurovanie námestia a výstavbu 30 metrovej vyhliadkovej veže pred Galleria Ferrari. Okrem rady iných ocenení je Piero Lissoni držiteľom ceny Compasso d’Oro z roku 2014 a od roku 2005 je členom Siene slávy vplyvného magazínu Interior Design.

 

Lissoni’s design projects are discreet, though a closer look shows they are the result of painstaking refinement, with economy as their strong point.