Rotterdam, 1944

Rem Koolhaas sa narodil v Rotterdame a časť detstva prežil v Indonézii. Po vzore svojho otca sa začal Koolhaas venovať kariére spisovateľa. Pôsobil ako novinár v Haagse Post a neskôr skúšal preraziť aj ako autor filmových scenárov. Počas štúdia na Architectural Association v Londýne napísal okrem iného dva teoretické spisy, ktoré mu priniesli medzinárodnú pozornosť skôr, ako postavil svoju prvú budovu: The Berlin wall as architecture – Berlínsky múr ako architektúra (1970) a Exodus, or the voluntary prisoners of architecture - Únik alebo dobrovoľné zajatie architektúrou (1972).

 

V roku 1972 dostal v Spojených štátoch štipendium Harkness Fellowship na cestovanie a výskum. Počas tohto obdobia napísal Delirious New York, ktorý opísal ako „retroaktívny manifest pre Manhattan“ a ktorý kritici privítali ako klasický text o modernej architektúre a spoločnosti.

 

V roku 1975 Koolhaas spoluzaložil Office for Metropolitan Architecture (OMA) s ktorou vytvoril množstvo oceňovaných a ikonických stavieb. Medzi najznámejšie patrí budova tanečného divadla v Haagu, vila Maison à Bordeaux pre vydavateľa Jean Francois Lemoina pripútaného po autonehode na invalidný vozík, Centrálna knižnica v Seattli, Casa da Música v portugalskom Porte, či mrakodrap centrály CCTV v  Pekingu. Jeho stavba holandskej ambasády v Berlíne získala v roku 2005 Cenu Miesa van der Rohe.

 

Mimo to je Rem Koolhaas držiteľom viacerých cien, vrátane Pritzkerovej ceny (2000), Praemium Imperiale (2003) a Royal Gold Medal od Royal Institute of British Architects (2004). Okrem architektonickej praxe sa venuje aj výchove budúcich architektov. V súčasnosti pôsobí ako profesor na Harvardovej univerzite.

 

Rem Koolhaas founded OMA in 1975 together with Elia and Zoe Zenghelis and Madelon Vriesendorp. OMA is a leading international partnership practicing architecture, urbanism, and cultural analysis. Koolhaas heads the work of both OMA and AMO, the research branch of OMA, operating in areas beyond the realm of architecture such as media, politics, renewable energy and fashion.