Toyo Ito sa stal jedným z popredných architektov vysoko cenenej japonskej architektonickej školy, vďaka kombinácii prvkov minimalizmu s modernými technológiami, respektíve spájaním tradičných a súčasných prvkov japonskej kultúry.

 

Ito sa narodil v dnešnom Soule v roku 1941, teda v čase keď bola Kórea pod japonskou nadvládou. Jeho rodina sa presťahovala do Japonska keď mal len dva roky. Architektúru vyštudoval na univerzite v Tokiu, odkiaľ sa dostal do kancelárie architekta Kiyonori Kikutakeho, jedného z popredných japonských architektov svojej doby.

 

Toyo Ito založil svoju vlastnú kaceláriu Urban Robot alebo „Urbot“ v roku 1971 a o niekoľko rokov zmenil jej názov na Toyo Ito & Associates. V prvých rokoch svojej praxe sa stal známym vďaka projektom súkromných domov, napríklad „White U“ ktorý navrhol pre svoju sestru alebo vlastný dom „Silver Hut“. Sám o svojej práci v 80. rokoch minulého storočia povedal, že „sa snažil vymazať konvenčný význam z jeho diel prostredníctvom minimalistického prístupu, rozvíjať ľahkosť v architektúre, ktorá sa pripomína vzduch a vietor.“

 

Medzinárodné uznanie sa dostavilo v deväťdesiatych rokoch minulého storočia a s ním zrejme najdôležitejší Itov výtvor: Mediatéka Sendai navrhnutá v rokoch 1995 až 2000 s jej najznámejším znakom- trinástimi high-tech podpornými stĺpmi, ktoré nesú budovu a dokážu odolať aj masívnym zemetraseniam.

 

Okrem prestížnej Pritzkerovej ceny za rok 2013 získal Ito aj Royal Gold Medal od Royal Institute of British Architects (2006) alebo v roku 2010 cenu Praemium Imperiale a celý rad ďalších cien.

 

V Japonsku je Toyo Ito známy aj tým, že vo svojom ateliéry dáva priestor mladým talentovaným architektom. Pracovali pre neho dnes už zvučné mená ako Kazuyo Sejima, Ryue Nishizawa (SANAA), Astrid Klein a Mark Dytham (KDa), Katsuya Fukushima, Makoto Yokomizo, alebo Akihisa Hirata.